Ayrılıktan Sonra Arkadaş Kalmak: Acaba Bunu Gerçekten Başarabilecek Misiniz?

Karşılıklı olarak iyi ve güzel şekilde ayrıldıysanız, arkadaş olarak kalmak istemeniz çok doğaldır. Ama gerçekten de, ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak, sandığınız kadar iyi bir fikir midir?

Ayrılıklar kötüdür, özellikle hala daha eski sevgilinizi unutamadıysanız… Sonsuza dek yollarınızı ayırmak istemediğiniz için bu arkadaş kalma kavramına bağlı kalabilirsiniz. Ama daha sonrasında? Başka biri ile ilişkiye başlarsa, bunu kaldırabilecek misiniz?

Çıkmaya başlamadan önce arkadaş mıydınız?

Bu sorunun nedenini merak ettiğinizi düşünüyoruz. Şöyle anlatabiliriz. Çıkmaya başlamadan önce çok iyi bir arkadaş değilseniz, ayrıldıktan sonra paylaşacak çok da fazla bir şeyiniz olmadığını farkedebilirsiniz. Romantik duygular ortadan kalktığında, ortak noktada buluşabileceğiniz konular yok ise, arkadaş kalmanız pek de akıllıca olmayacaktır.

Daha öncesinde sağlam bir arkadaşlık döneminiz olduysa, romantiklik ortadan kalkmasına rağmen yine de birlikte vakit geçirirken eğlenebilirsiniz.

Ortak arkadaş grubunuz var mı?

Ortak bir arkadaş grubunuz var ise, arkadaş olarak yeniden ilişkinize başlamak daha da kolay olabilir. Bu şekilde eski sevgilinizi arkadaş ortamında görmeye başlarsınız ve bu size garip gelmez. Ayrılığınızdan sonra bu şekilde birbirinizi görmek, iki tarafın da nerede hata yaptığını düşünmeye başlamasına neden olabilir.

Arkadaşlarınız da ayrıldığınızı bildiği için ayrılık sonrasındaki kıskançlık ve dram dönemini kontrol etmenize yardım ederler. Bu şekilde daha hızlı ve sorunsuz bir yenilenme süreci geçirirsiniz.

Ayrılıktan sonra gerçekten de arkadaş olarak kalmayı istiyor musunuz? Yoksa eski sevgilinizi tamamen kaybetmek, yüzleşmekten korktuğunuz bir durum mu?

Elbette düşünebilirsiniz. Bu kişi sizin için önemli. Onu kaybetmek istemezsiniz. Ama arkadaş kalma sebebiniz, ayrılıktan kaynaklanan suçluluk duygusu mu? Yoksa onu özlüyor musun? Yoksa seni zor durumlarda rahatlatan biri mi? Yoksa varlığı hoşunuza gittiği için mi?

Eğer ikiniz için de yararlı olacağını düşünüyorsanız arkadaş kalmalısınız. Eğer ikiniz için çok da faydalı olmayacaksa, arkadaş kalmanızın hiçbir faydalı yanı olmayacaktır.

Kısacası artılar ve eksileri değerlendirin. Hesapladığınız artılar eksilerden fazla ise, arkadaş olarak kalmanız, ikiniz için de daha güzel olacaktır.

Ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak

Hepimiz Friends dizisindeki Rachel ve Joey’i görmüş olabiliriz. Dizide arkadaş kalmayı başardılar ve yollarına devam ettiler. Ama unutulmaması gereken bir şey var.

Onların ilişkisi, sağlam bir arkadaşlıktan sonra gelmekteydi. İşte şimdi ayrıldıktan sonra arkadaş kalmak konusunu değerlendireceğiniz kısıma geldik.

# 1 Biraz zaman ayırın. Ayrılıktan hemen sonra bu kararı vermeniz hiç doğru olmayacaktır. Biraz kenarda oturup, nefes almanız gerekiyor. İçinizde kıskançlık duygusu varsa bunu bastırmalı, ilişkinizi arkanızda bırakmalısınız.

Güneşin altında 4 saat güneşlendikten sonra buz gibi suya girmek herkes için zor olacaktır. Biraz gölgede oturun ve vücudunuzun kendi sıcaklığına gelmesini bekleyin.

# 2 Ne paylaşacaksınız? İkiniz de arkadaş kalmayı kabul ettiyseniz, bazı temel kurallar olmalı. Arkadaşlık demek, en iyi arkadaş olacağınız anlamına gelmemekte. Ama yine de arkadaş olmak için bir şeyler paylaşabiliyor olmanız gerekmektedir.

Ayrılığın üzerinden bir süre geçtikten sonra yeni bir flörtünüz olabilir. Bunu eski sevgiliniz ile paylaşmanız biraz gereksiz olabilir. Peki böyle bir durum olduğunda ondan nasıl gizleyeceksiniz?

Aynı durum onun için de geçerli olabilir. Siz bu haberi ondan aldığınızda ya da böyle bir olayı farkettiğinizde nasıl tepki vereceksiniz? Pek de sağlıklı gözükmüyor değil mi?

# 3 Pasif saldırgan olmayın. Duygularınız konusunda kesin ve kararlı olmalısınız. Arkadaş kalmayı seçiyorsanız, onu ilişkinizde daha önceden yaşanmış tartışmalar ile boğmamanız gerekiyor. Birlikteyken buluşmalara geç kalan biri olabilir.

Arkadaş olarak buluştuğunuzda yine geç kalabilir. Ama asla ve asla, ilişkinizdeyken de böyle olduğunu hatırlatmamalısınız. Arkadaşlığınıza da düğüm atmak istemezsiniz.

# 4 Saygılı olmalısınız. Ayrıldınız ve ortak arkadaşlarınız olduğunu düşünelim. Arkadaşlarınız bir süre sonra ona ya da size bir randevu ayarlamak isteyebilir. Bunu duyduğunuzda sinirlenmemeniz ve saygılı olmanız gerekiyor.

Aynı şekilde onun da olgun davranması gerekiyor. Arkadaş kalıyorsanız, bu tarz olayların yaşanacağını bilmeniz gerekiyor. Bu bir daha düşünmeniz için yeterli olabilecek bir madde.

# 5 Onu görmek çok mu zor? Eğer onu gördüğünüzde hala birşeyler hissedecekseniz, ona eskisi gibi dokunamamak sizi üzecek ise, arkadaş kalmanız pek de sağlıklı gözükmüyor. Aynı şekilde onu da düşünmeniz gerekiyor. Size karşı duyguları bitmemiş, hisleri hala kuvvetli olabilir.

Onu bile bile üzmeyi göze alabiliyor musunuz? Sevgi, kıymet vermektir. Onu üzmeyi göz göre göre kabullenip sırf kendinizi iyi hissetmek için arkadaş kalıyorsanız, aslında onu sevmediğinizi söyleyebiliriz.

Ara verin ve bir soluk alın. Bunlara karar verebilecek psikolojiye kavuştuğunuzda hareket etmeniz herkes için daha iyi olacaktır. Eğer arkadaş kalamayacaksanız da bunu bir yenilgi olarak kabul etmeyin. İki insanın yollarını ayırması kadar doğal bir şey yoktur.

Bir ayrılıktan sonra arkadaş kalmak, yapılacak en olgun şey gibi gözükse de bunun karışık ve karmaşık yanları vardır. Bu iki kişiye zarar veriyorsa, pek de olgun bir karar olmayacaktır. İlişkiler kendileri başlı başına çözülmesi zor bir olayken, bir de arkadaşlığı bunun içine sokmamanız daha iyi olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu