Bir İlişkiye Çok Fazla Çaba Sarfetmek: Çizgiyi Nerede Çekmek Gerekir?

Bir ilişkide çok fazla çaba sarfetmek gibi bir kıyasın olmadığını düşünebilirsiniz. Ama kimi zaman çok fazla çaba sarfetmek, hiç çaba sarfetmemekten de kötü olabilir.

Sürekli olarak bir ilişki içinde çok fazla çaba sarf etmemeniz gerektiğini söylüyoruz. İlişkiler kolay değildir. Çalışma ve sabır gerektirir. Ama gereğinden fazla sarfedilen çabalar, bir süre sonra sinirli olmanıza ve çabuk öfkelenmenize neden olacaktır.

Çünkü bir ilişki içerisinde tek taraf çaba gösterirken diğeri yan gelip yatıyorsa, bu canınızı sıkabilir.

Evet, başarılı bir ilişkiye sahip olmak kolay değildir, ancak harcadığınız emeğe değer bir ilişki yaşamalısınız. İlişkiniz hayatınıza iyi birşeyler katmalı ve partneriniz de sizin kadar çaba göstermelidir.

Bir ilişkide çok fazla çaba sarfetmek ne demektir?

Bu ince bir çizgidir. Çabanız gerçekten fazla mı yoksa size göre mi fazla? Bu tamamen ilişkinize bağlı.

Partnerinize romantik buluşmalar ve pahalı hediyeler ile düzenli olarak şaşırtıyor olabilirsiniz. Peki o da sizin için bunları yapıyor mu? Eğer yapmıyorsa ve siz de bundan rahatsız olmuyorsanız bir sorun yok.

Ama şimdi düşündüğünüzde rahatsızlık duyduysanız, evet siz fazla çaba sarfeden tarafsınız. İlişkinizde bu şekilde davranmaya devam ederseniz, ona karşı öfkeli olmaya başlayabilirsiniz.

Harcanılan emeğin boyutu, tamamen partneriniz ve kendi bekletilerinizin ne olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Geri adım atmanız ve ortamdan uzaklaşıp ilişkinizi gözlemlemeniz gerekiyor. Her zaman onun için fazladan mı çaba sarfediyorsun? Kendi arkadaşlarından çok onun arkadaşları ile mi görüşüyorsun? Böyleyse durum karışık. Ama tam tersi ise, senin yine dengelemen gereken bir ilişkin var demektir.

Bu ilişki için çok fazla çaba harcıyor musun?

# 1 Kendini değersiz hissediyorsun. Elbette ilişkilerimizde takdir edilmediğimiz zamanlar olabilir. Ama bu olay, genele yayılmışsa ve siz kendinizi sürekli değersiz hissediyorsanız, bu işte bir terslik var. Partneriniz kendini hep iyi hissediyorsa ve siz bu haldeyseniz, eminiz ki artık onun ilgi gösterme zamanı gelmiş.

Tabiki bu yanlış ya da kötü birşey yaptığınız anlamına gelmez. Biz şuanda sadece sizin geleceğiniz için endişe duyuyoruz.

# 2 İlişki ödüllerden ya da haklı olmaktan çok daha büyük bir iştir. Her ilişkide iyi günler gibi kötü günler de olabilir. Ama kötü günleriniz iyi günlerinizi bastırıyorsa, belki de bu ilişkinin yürümesi için çok fazla çaba gösteriyorsunuzdur. Sevgi, hakedilmesi gereken bir duygudur.

# 3 İhtiyaçlarınız karşılanmıyor olabilir. İlişkilere bir başka taraftan bakalım. Fazla çaba sarfetmek, karşılığında birşeyler beklemeyi açık hale getirmektedir. Eğer yaptığınız iyiliklerin, fedakarlıkların karşılığını tam anlamı ile alamıyorsanız, uzatmanın ne mantığı var? Malesef biz öncelikli olarak sizi düşünüyoruz.

# 4 Hayatlarına sığmanızı bekliyorlar. İlişkinizin en başında gereken çabayı gösterdiğinizi ve partnerinizin güvenini kazandığınızı düşünelim. Davranışların alışkanlık haline gelmesi, insanoğlu için en tehlikeli durumlardan birisidir. Bir süre sonra, hayatınızı ona adamanızı ve herşeyin onunla ilgili olmasını bekleyecektir. Buna dikkat etmelisiniz.

# 5 Yorgunsun. İlişkiniz sizi işinizden, hayatınızdan daha da yorgun hissettiriyorsa, bu bir problemdir. İlişkiniz size ilham vermeli ve enerji sağlamalıdır. Hepimizin telaşı var, ama partneriniz ile bir konuşma yapmalı ve bu konuyu gündeme getirmelisiniz.

# 6 Sizi manipüle ediyorsa… Her konuda fikriniz bastırılıyorsa ve onun dediği oluyosa, yorgunluk maddesine geri dönebiliriz. Keyif almalısınız, ilişkiler eziyet çekmeniz için yaratılmamışlardır.

# 7 Sizin için yeteri kadar zaman ayırmıyor olabilir. Bu konuda tecrübelerimiz, boyumuzu geçecek cinsten diyebiliriz. Onun üzerine bu kadar düşmenize rağmen o sizin için yeteri kadar vakit ayırmıyorsa, evet, çok fazla çaba sarfeden taraf sizsiniz.

Bir ilişkide çok fazla çaba sarfetmeyi nasıl durdurabilirsiniz?

İlişkinizde bahsettiğimiz konulardan bazılarının olduğunu farketmiş olabilirsiniz. Öyle olsa bile, hala umudunuz olmalı.

Çaba harcayarak geri çekilmenize gerek yok. Bir ilişki için çok fazla çaba sarf ettiklerini düşünen çoğu insan aslında aşırı miktarda çaba sarfetmiyordur. Sadece gösterdikleri kadarını geri alamıyorlardır.

Partnerinize şüphe fırsatı vermeyin ve konuyu onunla doğrudan konuşun. Onlar zihninizi okuyamazlar ve şüpheci tavrınızı başka bir konu varmış gibi yorumlayabilirler. Sizi yine kurtaracak olan dürüstlüğünüz olacaktır.

Onunla ve arkadaşları ile akşam yemeği yemeyi ve aileleriyle vakit geçirmeyi sevdiğinizi, ancak onun da bu şekilde çaba göstermesi gerektiğini anlatın. Bu sayede davranışlarında düzelme görebilirsiniz.

İşte bu ilişkinizi sürdürmek için sizi daha fazla motive edecektir. İnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Bunu hepimiz biliyoruz, siz daha da iyi biliyorsunuz.

Bir ilişki içine çok fazla çaba sarfetmek, ancak partneriniz ile eşit düzeyde bir çaba göstermiyorsanız sorun olur. Bu basit bir sohbette çözülebilir, ancak bunu çözemiyorsanız, sevginize layık birisini hakediyorsunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu