Hayatınızda Daha Az Dram Olması için Duygusal Olarak Dengesiz İnsanları Nasıl Tanıyabilirsiniz?

Burayı dinlemelisiniz. Hepimizin duygusal olarak dengesiz olduğu zamanlar olmuştur. Hayatta mücadele edeceğiniz, patlamalara ve hüzün dolu noktalara eğilimli olacağınız anlar var.

Hayatınızın da duygusal bir dönem olması normaldir. Hepimiz sıkıntı yaşayacağız, ama bu tamamen duygusal olarak dengesiz olmaktan farklı. Biri duygusal olarak dengesiz olduğunda, sürekli aşırı tepki gösterirler. Asla sıkıcı bir an olmamasına rağmen, bu kişinin ciddi sorunlardan dolayı, bulunduğunuz ortam bir anda kaotik bir hal alabilir.

Duygusal olarak dengesiz olan bir kişiyi nasıl tanırsınız?

Duygusal dengesizlik genellikle bir kişilik bozukluğuna işarettir. Ancak kişi depresyon, travma geçirdiyse de oluşabilir. Bunların ötesinde, duygusal dengesizlik, devamında gelecek diğer bozuklukların da göstergesi olabilir. Buz dağının görünen kısmı diyebiliriz. Bu durumdaki kişilerin profesyonel yardıma ihtiyaçları olduğu ortadadır. Böyle bir olay ile başa çıkabileceğinizi asla düşünmeyin.

Bu anlattıklarımız, duygusal açıdan dengesiz insanların, kötü olduğu anlamına asla gelmez. Bununla birlikte, duygusal açıdan dengesiz birisinin etrafında olmak kolay da değildir. Özellikle neden bu şekilde davrandıklarını anlamadığınızda, daha çok zorluk yaşayacaksınız.

Duygusal dengesizlik belirtilerini bilerek, onlara farklı şekillerde yaklaşabilir ve profesyonel yardım almak için doğru yöne yönlendirebilirsiniz. Özellikle de ne yapacaklarından emin değillerse ve bu durumla mücadele ediyorlarsa.

İşaretleri görebiliyorsanız, ihtiyaç duydukları yardım ve desteği sağlamak için bir adım önde olursunuz. Öyleyse, daha fazla zaman kaybetmeyelim. Birisinin duygusal olarak dengesiz olup olmadığını anlamanıza yardım edecek en belirgin işaretler.

# 1 Öngörülemezler. Konu bu tarz insanlara gelince, onlara iyi ve kötü haberleri söylerken nasıl tepki vereceklerini bilmiyorsunuz. Çıldırırlar mı? Sakin olacaklar mı? Onlar vahşi bir kart. Olması gerektiği gibi normal bir reaksiyon alırsanız, bu büyük bir işarettir. Örneğin, uygun olmayan bir ortamda gülerlerse veya hiçbir şeye kızmazlarsa bu işaretimizi anlamanız kolaylaşacaktır.

# 2 İtici kararlar alırlar. Birisi duygusal olarak dengesiz olduğunda, onların eylemleri itici olarak görülür. Duygulardan uzak durdukları için, problem çözme becerileri ve duygularını yönetmekte zorlanıyorlar. Bu da, zaman içinde onları yıkıcı birisi gibi gösteriyor.

# 3 Çok karamsarlar. Açken huysuz olup, çevresindeki herkese kök söktüren ama yemek yedikten sonra daha iyi hissedip, herkese iyi davranmak gibi belirtiler de göz ardı edilmemelidir. Bu tür insanlar tüm duygularını uçlarda yaşarlar. Öncesini ve sonrasını kestirmek asla mümkün değildir. En küçük şeylere çok kızabilir veya bunalımlı olabilirler. Bu değişimler sıkça gerçekleşiyorsa, bu duygusal dengesizliğin bir işaretidir ve ele alınması gerekir.

# 4 Bütün ilişkileri istikrarsız. Karşındakinin davranışlarını anlamayan tek kişi sen değilsin. Hayatlarının her alanında dengesiz ilişkileri varmış gibi görünüyor. Genellikle dramatik bir bölümle biten kısa arkadaşlıkları varsa, duygusal olarak kararlı olmayabilirler.

# 5 Tutarlı değiller. Hayatlarında akış veya yönleri yoktur. Genelde, bir araya getirilmezler. Duygularına gelince, tutarlı değiller. Bu yüzden bu kadar tahmin edilemez kişilerdir.

# 6 Haklı hissediyorlar. Birisi duygusal olarak dengesiz olduğunda, dünyanın kendi etrafında ve ihtiyaçlarında dönmesi gerektiğini düşünürler. Her konuda kendisini ön plana çıkartan ve haklı olduğunu savunan biriyse, duygusal açıdan dengesiz birine sahipsiniz demektir.

# 7 Sakinleşemezler. Bir kez üzüldüklerinde, bu kadar. Duygularını tekrardan işlemeyecekler ve ilerleyemeyecekler. Bunun yerine, bu duyguların içlerinde oluşmasına izin verecekler ve kızgın kalacaklar. Küçük engeller yoluna girdiğinde, günlerce sürebilen bir reaksiyonu başlatacaklardır.

# 8 Aileleri nasıl? Bu kişiyi %100 tanıyacak kadar yakın olmayabilirsiniz, ancak aileleri hakkında bilgi sahibi olursanız, bu harika. Ailelerine bakarak bu tip insanlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Eğer aileleri dramatikse, o zaman bu becerileri onlardan kaynaklı da olabilir.

# 9 Empatik değiller. Durum onları içerdiğinde sinirlenmek konusunda hiçbir sıkıntıları yok, ama eğer umursamıyorsa umursamıyorlar. Sorunlarınızı duymakla da ilgilenmiyorlar ya da destek göstermekle de ilgilenmiyorlar. Konuşma her zaman onlara geri sürüklenirse, duygusal açıdan dengesizdirler.

# 10 Duygularını kontrol edemezler. Çoğu insan duygularını kontrol edebilir. Bununla birlikte, duygusal açıdan dengesiz insanlar duygularını kontrol etmekte güçlük çekerler. Bu nedenle çevrelerindeki insanlara zarar verirler.

# 12 Hata yapmıyorlar. Onlar yaparlar ama asla itiraf etmezler. Bunun yerine, parmağını başka birine işaret edecek ve davranışları için mazeret göstereceklerdir.


Arkadaşlara ve potansiyel partnerinize gelecek olursak, duygusal açıdan dengesiz biri için bu işaretlere dikkat ederseniz, çevrenizde doğru insanları biriktirme şansını yakalayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu