Empati Kuramayan Birine Bunu Nasıl Söylersiniz ve Neler Yapmanız Gerekiyor?

Empati kuramayan bir insana bunu nasıl söyleyeceğinizi düşündünüz mü ? Empati Eksikliği Bozukluğunun gerçek bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Hadi daha fazlasını keşfedelim.

Sevecen bir insanın en güzel özelliklerinden birisi, empati sahibi olmasıdır. Empati sahibi olan birisi, kendini başkalarının yerine koyabilme, duygularını ve acılarını gerçekten anlayabilme yeteneğine sahip olur.

Sonuç olarak, doğru bir şekilde dinleyebiliyor, tavsiyede bulunabiliyor ve muhtemelen acı çeken birinin hayatı için büyük bir fark yaratabiliyorsunuz.

Ama hepimiz karşımızdaki insanlar ile empati kurabiliyor muyuz? Empati kuramayan birine bunu nasıl söyleyebilirsiniz?

Cevabı merak ediyorsanız, yazımıza devam ediyoruz.

Empati Kurabilmek ve Empat Olmak Aynı Şeyler Değildir.

Daha ileriye gitmeden önce, empati kurabilen bir kişi ile bir empatın farklı olduğunu belirtmeliyiz. Bir empat, sadece bir insanın yanında bulunarak, onların duygularını emen ve onları rahatlatan bir kişidir. Bu makalede, empatlarla ilgili konuşmayacağız.

Bazı insanlar tamamen empati eksikliği yaşar mı?

Empati kurmak oldukça doğal bir özellik olsa da, herkesin sahip olabileceği ya da gösterebileceği kolay bir şey değildir. Bu durum Empati Eksikliği Bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır.

Kısaca empati eksikliği düzensizliği, kişinin etrafındaki insanların sorunları ile ilgilenmek istememesi, kendilerini onların yerine koyamaması olarak tanımlanabilir.

Kendinizi bu tarz insanlardan koruyabilmeniz için, öncelikle onları analiz edebilmeniz gerekmektedir. Bu sayede daha derin ilişkilere başlamadan olayları anlayabilir, durumu farkedebilirsiniz.

Karşınızdaki insanın yapısını çözdükten sonra ise arkadaşlığınıza devam etmek ya da son vermek gibi kararları kolayca alabilirsiniz.

Birinin empati kuramadığını nasıl anlayabilirsiniz? Anlayabilmeniz için 8 işaret.

Empati Eksikliği Bozukluğu olan biri ile aranızdaki ilişki hiç kolay olmayacaktır. Bu işaretleri takip ederseniz, işlerinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

# 1 Kendi durumları hakkında düşünmeyi bırakmıyorlarsa ve başka insanların dertleri ile ilgilenmiyorlar ise.

# 2 Etrafındaki insanları kendilerinden daha aşağıda ve değersiz olarak değerlendiriyorlar ise…

# 3 İnandıkları şeyleri %100 doğru kabul ediyorlar ve asla bunlardan vazgeçmiyorlar ise…

# 4 Çok fazla arkadaşları yoksa ve ailesi ile sürekli tartışıyorlar ise…

# 5 Bir başkasına iyi bir şey olduğunda gerçek anlamda çok da fazla sevinç göstermezler.

# 6 Tüm olayların kendilerinin bildiği yoldan ilerlemesi gerektiğini düşünürler.

# 7 Kendi seslerini duymaktan çok hoşlanırlar dolayısı ile karşısındakine söz fırsatı tanımazlar.

# 8 Üzerlerine gelen suçlamaları ilk başta kabul eder gibi gözükseler de, en sonunda diğer kişilerin üzerlerine atarlar.

Bu işaretleri takip ederek bir insanda Empati Eksikliği Bozukluğunun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer 4 işaretten daha fazlasını o insanda buluyorsanız, malesef o insan empati kurma konusunda başarısızdır.

Birinin empati kurup kuramadığını anlamak, belki de çok kolay bir şey olabilir. Ama asıl zor olan, bu kişinin empati kuramadığını anladıktan sonra onu hayatınızda tutup tutmayacağınız. Ne kadar üzücü de olsa, hayatınızdaki kişilerin, sizin ilginize alakanıza değen insanlar olması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu