Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Basit Adım

Hayat zor. İş hayatı daha da berbat. Sorumluluklar çok yorucu. Fatura ve trafikten bahsetmiyorum bile! Şimdi hayatı nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenme zamanı.

Hepimiz biliyoruz ki hayat zor ve gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Yaşlandıkça daha fazla sorumluluk alırsınız. Yani, hayatı nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenmek, bugün ihtiyacınız olan en önemli şey.

Ve yaşlandıkça faturalar artar, doktorları daha sık görmeniz, araba sigortası için ödeme yapmanız, dünyamızın ve ülkemizin durumu hakkında endişelenmeniz gerekir. Hayatı kolaylaştırmanın yollarını aradığınıza şaşmamak gerekiyor.

Hayatınız neden bu kadar zor?

Hayatınızı kolaylaştırmak için ne yapılması gerektiğini çözmeden önce, hayatınızın neden bu kadar zor olduğunu düşünün. Stresli ve boğulmuş hissediyor musunuz? Sürekli olarak kötü bir ruh halinde misiniz?

Kin tutuyor musunuz? Yalnız mısınız? Finansal geleceğiniz için endişeleniyor musunuz? Hayatınızı her yönüyle nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenmeye başlamadan önce, hayatınızın en zor bölümleriyle başlayın.

Hayatı nasıl kolaylaştırabilirim?

Hayat her zaman bu kadar zor olmak zorunda değil, bunu biz de istemiyoruz. Hepimizin kötü günleri var ama hayatınızı nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenebilirsiniz. Ve bunu yapmak zor değil. Buna alışmak biraz zaman alabilir.

Çok kolay bir şekilde, bir meydan okuma arıyor olabilirsiniz.

# 1 Liste yapmalısınız. Biliyoruz, şuanda bizi aileniz gibi görüyorsunuz. Ama biliyorsunuz ki aileniz en iyisini biliyor. Liste yapmanın ve işlerinizi sıralamanın, başarıdaki etkisi kanıtlanmıştır.

Bu liste, ev işleri gibi küçük şeylerden başlar ve daha sonrasında yıllık plana kadar geliştirilebilinir. Günlük hayatımızda telefonlarımızda kullandığımız hatırlatıcıların bir benzeri diyebiliriz.

Bu şekilde listelendirme yaptığınızda, gün içerisinde o listeden bir görevi sildiğinizde kendinizi daha da başarılı hissedeceksiniz.

# 2 Düzenli kalmalısınız. Evinizin, odanızın dağınık olması, ilişkilerinizin plansız olması, hayatınızı gerçek ve mecazi bir kaos içinde bırakır. Yaşam ve çalışma alanınız dağınıksa, bu aklınızın da dağınık olduğunu gösterir. Öncelikle ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz şeyleri temizlemeye başlayın.

# 3 Bir plan yapmalısız. Eğer spontanlık sizin işiniz ise, harika. Ancak, hayatınızın bazı kısımları için bir plan yapmak işleri çok daha kolaylaştırır. Hafta sonunu temizleyebilir ve sonra kendiliğinden spontane olabilirsiniz. Ancak günlük işleri planlamak için çaba sarfetmelisiniz. Böylece bir maceraya çıkmak istediğinizde, rahatlatıcı bir alana geri dönersiniz.

Evde sizi bekleyen ve yıkanması gereken bir yığın çamaşır olduğunda ya da ödenmesi gereken 3-4 fatura olduğunda, içinizden gelen ve yapacağınız bir yolculuktan eve gelmek istemezsiniz.

# 4 Erkenci olmalısınız. Planlanan işlere ya da buluşmalara erken gitmeniz, hayatınızda işleri yoluna sokmak için yapabileceğiniz bir diğer yol. 10-15 dakika öncesinden mekanda hazır bulunmanız, kafanızdaki trafik sorununu ortadan kaldıracaktır. Geç kalma konusunda endişe duymayacağınız için kafanızdaki bir diğer soru işareti de ortadan kalkacaktır.

Bir yere erken geldiğinizde rahatlamak, kahve içmek ya da banyoyu kullanmak için zamanınız olur. Bir toplantıya geç kaldığınız için gizlice girip arkaya oturmanız gerekmeyecek, tamamen hazırlıklı ve istekli olacaksınız.

# 5 Tasarruf etmelisiniz. Parayla aranızın kötü olması, hayatınızın olması gerektiğinden daha da zorlaşmasına neden olacaktır. Para tasarrufu yapmanın zor bir şey olduğunu biliyoruz. Parayı tabiki de istediklerinizi yapmak için kazanıyorsunuz. Ama harcama kısmında dikkatli olmanız, yine hayatınızın daha keyifli geçmesi için etkili olacaktır.

Mümkünse her maaştan %10-15 arasında tasarruf edin. Bankanızın web sitesine giriş yaptığınızda görmediğiniz bir tasarruf hesabına koyun. Paranızın orada olduğunu bilmek güzel olsa da, onu uygulamayı her açtığınızda göremeyecek olmanız daha da güzel.

# 6 Güvendiğiniz insanlarla irtibatta kalmaya çalışmalısınız. Hayat zorlaştığında sosyal hayatımızdan çekilebiliriz. Yorulduk ve evde kaldık. Biliyorum. Boğulduğunuz zaman, insanlara geri mesaj atmayı bırakıyorsunuz çünkü onlarla başa çıkmak zor. Ancak, hayatınızdaki önemli insanlarla iletişimde olduğunuzdan emin olun.

# 7 Bir bütçe yapmalısınız. Ve buna bağlı kalmayı kendinize bir amaç edinmelisiniz. Hayatı nasıl kolaylaştıracağını bilmek istiyorsanız, tasarrufun önemli bir şey olduğunu, bir bütçeye sadık kalmanın başka bir şey olduğunu unutmayın. Bir uygulamayı indirmek veya ayda bir kez bir şey yapmak kadar kolay değildir. Bütün faturalarınızı bir araya getirip biraz matematik yapmalısınız.

# 8 Kibar olmalısınız. Zor zamanlarınızda insanlara çarpmak kolaydır. Annenizden postacınıza kadar herkes ve hatta telefondaki çağrı merkezi çalışanına bile kolayca sinirlenebilirsiniz. Ancak her durumda mümkün olduğu kadar kibarlığı sürdürmek sizin elinizde. İnsanlara ne kadar iyi davranırsanız, etrafınızda size iyi davranan o kadar insan bulacaksınız.

Hayat her zaman çok zor olmak zorunda değildir. Sadece hayatı nasıl kolaylaştıracağınızı bilmek zorundasınız. Umarız, bu 8 adım sizin için işe yarayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu