Kötü Bir Arkadaş Mıyım? İnsanları Kendinizden Uzaklaştıracak Olan Arkadaşlık Davranışları

Kimse kötü bir arkadaş olarak anılmak istemez, ancak kendinize “ben kötü bir arkadaş mıyım” diye soruyorsanız, arkadaşlık tavırlarınızı sorgulamanız gerekebilir.

Bunu yazıyı okuyor olmanız bize kafanızda az da olsa “Acaba kötü bir arkadaş mıyım?” gibi bir düşünce olduğunu gösteriyor. Hayat hepimiz için ilerliyor ve yaşadığımız olaylar karakterimize etki edebiliyor.

Ama emin olun ki zaman zaman arkadaşlık tavırlarınız ile kendinizi kontrol etmeniz, ilişkileriniz için yararlı olacaktır. Bilinçli bir insan her sorunun üzerinden gelebilir.

Sadece arkadaş mı kaybediyorsunuz yoksa gerçekten de kötü bir arkadaş mısınız?

Bu soruların yanıtları düşünmeniz, sizi kötü bir insan yapmıyor. Bu tarz sorunlar zaman zaman herkesin başına gelebilir ve bu çok da normal…

Eğer bu şekilde düşünebilme kudretine sahipseniz, demekki arkadaşlarınıza o kadar çok değer veriyorsunuz ki, kendinizi değiştirmeyi bile düşünüyorsunuz. Bu, neresinden bakarsanız bakın, iyi bir arkadaş olmanın büyük bir işaretidir.

Mesele şu ki, hiçbir insan mükemmel değildir. Dolayısı ile mükemmel ve kusursuz bir arkadaş da yoktur. İyi bir arkadaş olabiliriz ama asla mükemmeliz diyemeyiz.

Hayatınızın bazı dönemlerinde kendi sorunlarınız ile uğraşırken arkadaşlarınızı arka plana atmış olabilirsiniz. Sizi asla bu yüzden suçlayan yok. Dünyanın %90’ı bu şekilde yaşamakta.

Arkadaşlarınız da bu şekilde davranıyor olabilir ama toz ve duman ortalıktan kalktıktan sonra, iyi bir arkadaş olduğumuzu biliyoruz. Birbirimiz için birarada olduğumuzu anlayabiliyoruz.

İyi arkadaşları diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Hepimiz bu yaşa kadar nasıl kötü olunur tarzında yazılar okuduk. Biz şuan bu negatif şeyleri geride bırakıyoruz ve iyi bir arkadaş nasıl olunur, ne gibi özelliklere sahip olmalıyız onları öğreneceğiz.

– Güvenilir olmak

– Dürüst olmak

– Gizli işler çevirmemek

– Eğlenceli olmak

– Destekleyici olmak

– İyi bir dinleyici olmak

Bu özelliklerin hepsini taşıyor musunuz? Tabiki de taşıyorsunuz. Fakat kötü haberlerimiz de var. İçinizde sizi ara sıra kötü bir arkadaş durumuna getirebilecek özellikler de olabilir.

Kötü bir arkadaş mıyım? Kötü arkadaşlık bölgesine doğru gittiğinizi belirten en büyük işaretler;

Panik yapmanıza gerek yok. Hepimiz bu kötü huylara sahip olabiliriz, hatta en iyi arkadaşlarınız bile. Burada önemli olan tek şey, bu negatif özelliklerin farkında olmak ve kötülüğün tarafına çekilmemek.

İsterseniz bu işaretleri de birlikte öğrenelim;

# 1 Dedikoduya asla prim vermeyin. Etrafınızda insanlar dedikodu yapıyor olsa dahi buna dahil olmayın. Bir kişinin en ufak sırrını bile bir başka arkadaşınıza aktarmayın. Eğer yakın çevreniz için dedikodu yapmaya başlarsanız, bu sizi kötü arkadaş kategorisine sokabilir.

# 2 İnsanları yargılıyorsanız… Arkadaşlarınızı olduğu gibi kabul etmeyip, onları sürekli yargılıyorsanız, kötü arkadaş sıfatına doğru adım atıyorsunuz demektir. Onları değiştirmeye çalışmanız hiç hoş karşılanmayacaktır. Kendiniz için düşünün. Sizi sürekli değiştirmeye çalışsalar nasıl hissedersiniz?

# 3 Düzenli olarak planları baltalıyorsanız… Tabiki de bazen son dakika işlerimiz çıkmasından dolayı planları erteyelebilir, daha sonraya çekebiliriz. Ama bu tavrınız sürekli bir hal alırsa, arkadaşlarınız size kırılacaklardır. Bir süre sonra da onları teker teker kaybedebilirsiniz.

# 4 Buluşma anlarında ortamda aktif olarak rol almıyorsanız… Tamam belki de önemli bir kişisiniz ve telefonunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Ama peki ya instagrama gömülüp kalıyorsanız… Arkadaşlarınız o anda sizinle bir şeyler paylaşmak için yanınızda oluyor. Siz onları dinlemezseniz, malesef sizden sıkılabilirler.

# 5 Bir şeyleri bir yarışmaya dönüştürüyorsanız… Arkadaşlarınız ile olan ilişkilerinizi zafer elde etmek için, kendinizi iyi hissetmek için kuruyorsanız, kötü bir arkadaş olduğunuzu söyleyebiliriz. Onların zaferlerinden de mutlu olursanız onlara verdiğiniz değeri göreceklerdir. Bu sayede aranızdaki bağ daha da kuvvetlenecektir.

# 6 Biriyle birlikteyken arkadaşlarınızı ikinci plana atıyorsanız… Bu sanırım günümüzün en çok görülen kötü arkadaş özelliklerinden biri olabilir. Hayatınıza daha yeni girmiş birisi için sizinle uzun zamandır birlikte olan arkadaşlarınızı ikinci plana atmak… Eminim ki size yapılmış olsa sizin de hoşunuza gitmeyecektir.

# 7 Kendinizden başka kimseyi dinlemiyorsanız… Arkadaşlığın temel taşlarını oluşturan bir diğer şey, karşınızdakinin düşüncelerini dinlemek, yorum yapmak ve onun yanında olduğunuzu ona hissettirmektir. Eğer sürekli kendinizi düşünürseniz, nasıl iyi bir arkadaş olabilirsiniz?

# 8 Arkadaşlarınızdan ödünç para ya da kıyafet alıp geri vermiyorsanız… Her zaman arkadaşlarınızdan bir şeyler ödünç alıyor ve vermiyor musunuz? Bunu zaman zaman yapabilirsiniz ama genele yayarsanız, arkadaşlarınız hakkınızda pek de parlak şeyler düşünmeyecektir. Dolabınızda bulunan kıyafetin size ait olduğunu bile bile geriye vermiyorsanız, kötü bir arkadaş olmanızdan da öte şeyler olabilir.

# 9 Her konuda sizin dediğiniz oluyosa… Arkadaşlarınız ile buluşacağınızı varsayalım. Nereye gideceğinize ya da orada ne yemek yiyeceğinize siz mi karar veriyorsunuz? Belki de arkadaşınızın ya da arkadaşlarınızın da düşüncesini alabilirsiniz. Bu onlara saygı duyduğunuzu ve nerede olursa olsun birlikte zaman geçirmekten hoşlandığnız anlamına gelecektir.

Bunlar ‘Ben kötü bir arkadaş mıyım?’ sorusuna cevap vermenin dokuz yolu. Unutmamak lazım ki hepimizin iyi ya da kötü arkadaşlık yaptığı dönemler olmuştur. Burada önemli olan, onlara da vakit ayırıp, onları da mutlu edebilmenizdir. Buradaki işaretlerden yola çıkarak, arkadaşlıklarınızı daha sağlam bir hale getirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu