Mutlu Yaşam

Sizi üzen birini nasıl üzgün hissettirebilirsiniz: Tatlı yollardan insanları üzmek için 8 yöntem

Muhtemelen çoğu zaman birisinin kendini kötü hissetmesini nasıl başarabileceğini düşünüyorsun. Ancak böyle bir davranışın uygun olduğu bazı durumlar vardır.

Birini rahatsız edici davranışlardan dolayı suçlu hissettirmek, bir özür beklemek ya da onun bu davranışından dolayı acı çekmesini sağlamak, o kişinin kendisini kötü hissetmesini sağlamak, insanlarla başa çıkmak için kullanışlı bir araç olabilir.

Suçluluğun, insanları harekete gerçirmede etkili bir yolu olduğu büyük bir sır değil. Suçluluk pek de hoş olmayan bir duygudur. Bunu yaşayanlar en kısa zamanda vicdanlarını rahat ettirmek için hatalarını telafi etmeye çalışırlar.

Bu yöntemlerin başarılı olmasına rağmen, birinin kendini kötü hissetmesini sağlamanın belli sonuçları vardır. İnsanları yabancılaştırma ve ilişkileri yok etme potansiyeline sahiptir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Bu yöntemleri sadece son çare olarak kullanın. Onlara geri döndürme konusunda, ilişkinizi riske atmaya değer olup olmadığını kafanızda çok iyi belirleyin.


Birinin kendini kötü hissetmesini sağlayan mekanizmalar

# 1 Suçluluk. Suçluluk duygusu, birinin kendini hissetmesinin temel bir yönüdür. Belirtildiği gibi, bu duygu hoş değil. İnsanlar mümkün olduğu kadar suçluluk duygusundan kaçınıyor. Suçluluk, esas olarak, diğer kişinin yaptıklarının yanlış olduğunu anlaması ve eylemlerinin bir sonucu olarak, başka insanların acı çektiğini farketmesidir.

Doğru kullanılırsa, suçluluk kişiyi oldukça rahatsız eder. Bu duygu sadece gecikmiş özür dileme veya hatalarını telafi etme eylemini gerçekleştirmeleri durumunda sona erer.

# 2 Utanç. Utandırma, birinin kendini kötü hissetmesini sağlamak için bir başka etkili taktiktir.

Utanç suçluluktan farklı şekilde çalışır. Bir kişiyi doğrudan suçlamak yerine, o kişinin işlediği suçun farkına varması için diğer insanlar kullanılır kullanır. Diğer insanlar mağdur olan için üzüldüğünde, fail her zamankinden daha kötü hisseder.

# 3 Acımasızlık. Herkesin insanlar hakkında fark etmesi gereken şeylerden biri, başlangıçta suçluluk duygularını tazeleme eğilimleridir. Çoğu durumda kendilerinin doğru olan olduklarına bile kendilerini inandırabilirler. Onları kötü hissettirmek, istenen etkiyi elde etmek için amansızlık çağrısı yapar. Esasen bir tavuk oyunudur. Biri duygusal baskıdan vazgeçene kadar birbirinizi denersiniz. Umarım, diğer kişi kötü hisseden olacaktır. Eğer gerçekten onu kötü hissettirmek istiyorsanız, acımasız olmalısınız. Tıpkı onun size olduğu gibi.

Bir kişiyi nasıl kötü ve üzgün hissettirebilirsiniz?

Bu kişiye tıpkı size yakın olmayan bir meslektaş ya da bir tanıdık gibi davrandığınz zaman, kendini dışlanmış ve önemsiz hissedecektir. Bunu uygularken dozu iyi ayarlayıp, ince taktikler kullanmalısınız.

# 1 Alaycı yönünüzü kullanın. Alaycılık sadece komik olmak değil, bir insanı belirli bir durumda kötü hissettirmenin etkili bir yoludur. Çok bariz olan bir konuda, sanki bir tek o bilgiliymiş ama diğer insanlar sanki hiç bilmiyormuş gibi hissettirebilirsiniz. Bu sayede kendini diğer insanlardan biriymiş gibi hissedecek ve sırtını yasladığı, bilmişlik tasladığı duvar üstüne yıkılacaktır.

Alaycılık biraz yaratıcılık ve zekâ gerektirir. Nazikçe ve doğru zamanlamayla yapılırsa, nefret ettiğiniz kişinin nasıl kıvrandığını izlemek paha biçilemez olacaktır.

#2 Onları görmezden gelin. Yakın bir arkadaşının yanlışlıkla seni bir sabah günaydın diye karşılamadığında, ne kadar acı çektiğini hatırlıyor musun? İnsanlar, arkadaşlarının onayını alan sosyal hayvanlardır. Hiç kimseye haketmediği gibi davranılmasının ne kadar kötü olduğunu anlıyorsunuz. Bu nedenle, birinin kendisini gerçekten kötü hissetmesini sağlamak için, onlarla her türlü teması durdurarak varlıklarını göz ardı edin.

# 3 Sosyal medya yolu ile utandırmayı kullanın. Şimdiye kadar birçok sosyal medya utanç örneği gördüğünüzden eminiz. Hoş olmayan anların veya ekran yakalamalarının, birinin hayatını mahvetmek için nasıl etkili bir araç olduğu fikrine sahibiz.

Dikkat! Sosyal medyayı birine karşı kullanmaya karar verdiğinizde, bazı öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

# 4 Aranızdaki sosyal iletişim ve etkileşimi durdurun ve ona, onsuz ne kadar iyi olduğunuzu gösterin. Halk bilgeliğinin dediği gibi, en iyi intikam düşmanlarından daha iyi bir hayat yaşamaktır. Dünyada bir insana ona hiç ihtiyacınız olmadığını hissettirmekten büyük bir eziyet yoktur. İletişiminizi kesin ve ona bir yabancı gibi davranın. O kişi olmadan mutlu bir hayat sürün.

# 5 O kişiden daha başarılı olun. Daha sonra bunu onun gözüne sokun. Hepimiz, lisede zorbalık eden kişinin patronu haline gelen ineğin hikayesini duyduk. Rolün tersine dönmesi ile, zamanında zorbalık yapan kişinin ağzındaki acı tadı hayal edebiliriz.

İntikam gerçekten soğuk yenen bir yemektir. Birine karşı zafer elde etmek ve uzun bir oyun oynamak istiyorsanız, mükemmellik için çaba gösterin. Daha sonrasında ise, onu hayatınızın tüm yönlerinde aştığınızı gösterin.


Bir kişiye kendini nasıl kötü hissettirebileceğinizi öğrenmeniz, tabiki de yapmak istediğimiz bir şey değil. Fakat özür dilemesini bilmeyen, hatasını kabul etmeyen ya da başkalarının görüşlerini umursamayan insanlar karşısında işinize yarayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu