Empati Yorgunluğu: Suçlu Hissetmemenizi Sağlayacak Bir Rehber

Başkalarına yardım etme yeteneği, hepimizin kucaklaması gereken bir şeydir, ama çok fazla olduğunda ne olur? İşte o zaman empati yorgunluğu ortaya çıkabilir.

Çok genç yaşta, acı çeken ya da muhtaç birine yardım etmemiz gerekiyorsa, bunu yapmalıyız. Duygusal bir problemle mücadele eden bir arkadaş gördüğümüzde, onların bizimle konuşmasını istiyoruz, onları dinlemek ve daha iyi hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Bu, yaşamın doğal bir parçası ve gurur duymamız gereken bir şey. Peki herkesin sırdaşı olursanız ve herkesin geleceği konusunda tavsiyelerde bulunurken çok başarılı olursanız ne elde edersiniz? Empati yorgunluğunun dünyasına hoş geldiniz.

Çok derinleşmeden önce, bunun iyi mi yoksa kötü bir durum olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Her iki taraftan da bakabilirsiniz. Öncelikle, harika! İnsanlar size güveniyor ve yardımcı olabileceğinizi düşünüyor. Bu sizi olduka iyi hissettirmeli. İkinci olarak, kendi ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını ve temelde problemi olan herkes için duygusal bir paspas olduğunuzu hissetmeden önce gösterebileceğiniz ve verebileceğiniz çok fazla empati var.

Çok iyi bir çizgi. Dikkat edilmesi gereken ince bir çizgi.


Empati Tam Olarak Nedir?

Empati, birinin duygularını dinlemek ve anlamak, bunun yanı sıra da birçok yönden onlara yardım etmek için tavsiyelerde bulunma yeteneğidir. Tavsiye vermeseniz bile, rahatlatıcı sözcükler söylersiniz. Yüksek empati seviyesine sahip bir kişi, başkalarını daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Ancak empat olmak ile empatiyi kurduktan sonra bir insana yardım etmek arasında küçük bir fark var.

Bir empat, başka bir insanın duygularını algılayan ve bu duyguları kendince hissedebilen bir kişidir. Örneğin, eğer birisi üzgün hissediyorsa, bir empat o kişinin etrafında kısa bir süre harcayabilir. Daha sonra gerçek bir nedeni olmadığında aniden kendilerini üzmeye başlayabilir.

Öte yandan, empati sahibi bir insanın duyguları dinleme ve anlama kabiliyeti vardır, ama aslında onları kendileri gibi hissetmezler. Kendilerini kişinin ayakkabılarına zihinsel olarak koyabilirler ancak ruhsal olarak yerlerini almazlar. Kişiye sempati duyuyor olabilirler ve yüzeyin altındaki daha derin nedenleri ve duyguları gerçekten anlayabilirler; ancak bir empatın aksine, devam eden duyguların aktarılması yoktur.


Öyleyse, empatiniz varsa mutlaka empat olmak zorunda değilsiniz?

Zorunlu değil, hayır. Empati sahibi birinin iyi bir örneği profesyonel bir danışmandır. Bu kişi, başka bir kişinin duygularını dinleyip anlayabiliyor ve onlara verdikleri tavsiye ile onlara yardım edebiliyor. Bu sadece dinlemekten daha fazlası, gerçekten nasıl hissettiklerini ve nedenlerini daha iyi anlıyor.

Öte yandan bir empatın, uzun bir süre boyunca insanların çevresinde olmaktan çok büyük bir şaşkınlık hissetme olasılığı çok yüksektir. Otobüsü beklerken, farklı duyguların sürekli olarak ileri geri gelmesi, bu kişinin karanlık bir odada kalmasına ve kendilerini merkezlemesine neden olabilir.

Empati yorgunluğu nedir?

Bu açıklamalar bizi bu konunun ana noktasına getiriyor – empati yorgunluğu.

Bir empat, pratikte sürekli olarak empati yorgunluğunu hisseder, ancak bu biraz farklı bir durumdur. Empatili bir insan için, çok fazla çaba sarf etmeye kalkarlarsa, empati yorgunluğundan kolayca muzdarip olabilirler. Kendinizi yorgunluktan korumak mümkündür, ancak oturup oturup sizinle konuşmak istediklerinde birine ‘hayır’ demek zor olabilir.

Bu yüzden aslında empati yorgunluğunu geliştiren insanlar kendilerini gerçekten daha iyi hissetmezler – kendilerini ilk sıraya koyamazlar.


Empati yorgunluğu tam olarak nedir ve hepimiz onu nasıl deneyimliyoruz?

Bunu daha net hale getirmek için bir örnek verelim.

Yakın bir arkadaş, eşi ile daha yeni ayrıldı. Yıkıldılar, çünkü aldatıldılar, yıllardır birlikte oldular ve bir evi paylaştılar. Artık arkadaşınız yalnız ve yalnız kalıyor, her şeyi işlemeye çalışıyor ve gerçekten bununla başa çıkmaya çalışıyor. Yardım ve tavsiye için size dönüyorlar ve ilk birkaç kez onları memnuniyetle dinliyorsunuz. Bir süre sonra, kendinizi biraz üzgün ve yalnız hissetmeye başlarsınız, sürekli sürekli aynı şeyleri yaşarsınız.

İlk başta, onları üzgün gördüğünüz için kendinizi kötü hissediyorsunuz. Arkadaşınız için orada olmak istiyorsunuz. Ama evli olduğunuzu düşünelim, kendi eşinizle rahatlamak ve vakit geçirmek için çok az zamanınız var ve bunu arkadaşınıza açıklamaya çalışırsanız, üzülebilir veya yanlış anlaşılabilirler.

Ek olarak, arkadaşınızın size söylediği şeyler geçmişinizdeki bazı üzücü olayları yeniden yaşatmaya, başa çıkacamayacağınız ve unutmayı düşündüğünüz şeyleri yeniden yaşatmaya başlar. Sonuç olarak, kendinizi yorgun hissediyorsunuz, ancak durumla nasıl başa çıkacağınızdan emin değilsiniz.

Kadınlar, bu klasik empati yorgunluğu.

Bir insan zor bir dönemden geçip konuşabileceği birini bulduğunda, o kişiye tutkal gibi yapışma eğilimindedir. Sonunda onları anlayan birini bulmuşlar ve tünelin sonunda bir ışık parıltısı görüyorlar. Dinlemeyi yapan kişi için, birisine yardım ettikleri için iyi hissediyorlar, ancak aniden o kadar düzenli olmaya başlıyor ki, yüzeyin altında büyüyen artan kızgınlıktan dolayı suçlu hissetmeye başlıyorlar.

İlk farkına varmanız gereken şey, hissettiğiniz şeyin %100 normal olduğudur. Sürekli aynı şeyi duymaktan nasıl bıkıp yorulmazsınız? Evet, düşündüğün için kendinizi suçlu hissediyorsunuz ama unutmayın ki bu sizin profesyonel olduğunuz bir alan değil. Kendinize bu kadar yüklenmemelisiniz.


Ne yapmalısınız?

Bu acımasız olacak, ancak başarılı bir şekilde empati yorgunluğunuzu aşmak ve kendinizde daha iyi hissetmek istiyorsanız, kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor.

Sadece bir günlüğüne telefonunuzu kapatın. Bu 24 saatlik süreçte zevk aldığınız şeyleri yapın ve size neşe getirecek olan aktivitelere katılın. Kendi pilinizi sarj etmeniz ve ruhunuzu bir süre dinlendirmeniz gerekiyor.

Kulağa sert mi geliyor? Muhtemelen öyle, ama adil.

Başkalarına yardım etmek istiyorsanız önce kendinize yardım etmelisiniz.

Diğer insanlara yardım etmek için, kendinize de yardım etmeniz gerekir. Elbette, arkadaşın ihtiyaç duyduğu zamanlarda sana yaslanmakta yanlış bir şey yapmamakta fakat kendine 24 saat ayırmak, onu bir daha dinlemeyeceğin anlamına gelmiyor.

Duygusal olarak birine yardım ettiğinizde, en iyi niyetlerini yürekten alabilirsiniz. Ancak empati yorgunluğunun içinde olduğunuzu hissettiğiniz zaman, bağlantıyı kesin ve mutlu yerinizi bulun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu